NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Под прожектора Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
5101
Под прожектора

Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия. Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия. Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани. Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия

| 22 Септември 2024, 18:11 ч.
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Снимка © БТА

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

Актрисата Изабела Роселини ще получи почетната награда на европейското кино за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Седемдесет и две годишната Роселини ще получи приза на Европейските филмови награди в Люцерн, Швейцария, в началото на декември, съобщи Европейската филмова академия. 

Изабела Роселини оставя своя отпечатък в киното още от 1979 г., а ролите й включват изпълнения във филми на Дейвид Линч, Питър Уиър, Дейвид О`Ръсел, Робърт Земекис, Тейлър Хакфорд и др. 

Освен в киното Роселини има и успешна телевизионна кариера. 

Изабела Роселини е дъщеря на италианския режисьор Роберто Роселини и на шведската актриса Ингрид Бергман. 

Европейската филмова академия е основана в Берлин през 1989 г. с цел промотиране на европейското кино. 

Второто издание на 8(ocho) Latín Fest ще се състои на 28 септември на софийската улица „Триадица“, която ще бъде затворена за коли. Програмата е подходяща за всякакви възрастови групи, уточняват организаторите.

По думите им събитието набляга над представянето на авторска музика с висока художествена стойност, изпълнена от професионални музиканти. Програмата включва работилници, танцови класове, музика на живо, занимания за деца. Участие ще вземат групите Free4All , Banda del Padre, DJ Bululú, Calandria и Tropical B.

Целта е да се популяризира културата на Латинска Америка в България чрез музика, танци, типична храна, пресъздавайки карнавалната атмосфера на топлите страни. Ще има уъркшоп перкусии с Buny, Piero and Dizzy и аfro-latin уъркшоп с Maria Cossa, зумба с Ramó

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия. Съдбата на Зора, наричана „момичето с виолетовите очи”, разказа от първо лице нейната внучка Виктория Терекиев.

За класическия музикант от Милано и ръководител на майсторски класове по пиано това бе първото идване в Ямбол. Дошла специално за събитието в родния град на предците си, Терекиев не скри емоциите си и при споделянето на лични спомени, и при изпълненията на роял на произведения на Панчо Владигеров.

За драматичния тенор Георги Господинов, който подобно на писателя също е родом от Ямбол, разказа оперният певец Георги Динев.

Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.

Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.

„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.

По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

„Георги Господинов притежава могъщ гласов апарат, най-могъщия измежду нашите певци и феноменален дори и за един всеобщ мащаб… Ненапразно пресата, която го познава, го наричан „най-големия тенор на Балканите” – думите са на изкуствоведа Кирил Кръстев, написани за неговия съгражданин през лятото на 1929 г.

На българо-италианската вечер в „Синия салон” на читалище „Съгласие” в Ямбол прозвуча арията на Канио от „Палячи”, станала „визитна картичка” на тенора Господинов от началото на миналия век. Сега тя бе пресъздадена от Георги Динев, солист на Старозагорската опера и един от тримата съвременни ямболски тенори.

За житейските предизвикателства пред трима художници, свързани с Ямбол и Италия, разказа уредникът в Художествена галерия „Жорж Папазов” Петър Тепсизов. Произведения на Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви бяха представени от фонда на галерията в залата на читалището.

Сред персонажите в „Ямболски истории: италиански щрихи” бе и оперната певица Христина Момчилова, родена в Ямбол през 1899 година, завършила Националната консерватория в Будапеща и продължила професионалното си образование в Неапол при известния тенор и педагог Фернандо ди Лучия.

Всички тези истории, непознати дори за по-голяма част от ямболската общественост, бяха онагледени във фотодокументална изложба, представена от директора на Държавен архив – Ямбол Светлана Бъчварова.

Събитието бе реализирано по инициатива на Регионалния исторически музей в Ямбол, съвместно с Архива, Художествената галерия „Жорж Папазов” и с подкрепата на Драматичен театър „Невена Коканова“, Народно читалище „Съгласие - 1862” и Областна администрация - Ямбол.

Специални благодарности за проявата изказа почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, а пианистът Виктория Терекиев изрази убеждението си, че именно подобни културни събития са ключът за разширяване на българо-италианските отношения.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 11:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Под прожектора
5101
Под прожектора

Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

| 22 Септември 2024, 18:11 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Истории от минало и настояще, свързващи България и Италия
Снимка © БТА

Под знака на неприкривани емоции, споделени спомени и нови приятелства премина артистичната среща с изложба в Ямбол, посветена на 145 години от установяването на дипломатически отношения между България и Италия.

Вечерта, наречена „Ямболски истории: италиански щрихи”, събра класически музикант от Италия с ямболски корени, местни дейци на културата и изпълнители, както и военнослужещи от Многофункционалната бойна група с рамкова държава Италия.

Калоян Илиев – Кокимото прави изложба - ретроспекция на влиянието на Анди Уорхол като художник и новатор върху творчеството му.

Експозицията ще бъде подредена в столичната галерия „Ателие 28“ от днес до 28 септември, съобщават организаторите.

Включените двадесет и три произведения са подбрани от двадесет и три годишен период на работа, като сред тях попадат някои от най-значимите творби на Кокимото, които са малко или много вдъхновени от Уорхол, отбелязват от екипа.

„Съчетанието от идоли на попкултурата не е от днес и отново, съвсем умишлено събира двама художници на попарта като най-последователни в творчеството си. В своите живописни платна, графики, рисунки и скулптури Кокимото пресъздава знаците на градската световна култура – реклама, комикс, фотография, дизайн – утвърждавайки ги или показвайки ироничното и критичното си

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание „Професор хонорис кауза“ на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“ - това бяха първите думи, които зачете от корицата на „Рибния буквар“ легендата на френската музика с български корен Силви Вартан, минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Радостна съм да Ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция да отпразнуваме исторически събития заедно“, каза в

С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен. 

Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".

Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.

Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа

Актрисата Изабела Роселини ще получи почетната награда на европейското кино за цялостни постижения, съобщи ДПА. 

Седемдесет и две годишната Роселини ще получи приза на Европейските филмови награди в Люцерн, Швейцария, в началото на декември, съобщи Европейската филмова академия. 

Изабела Роселини оставя своя отпечатък в киното още от 1979 г., а ролите й включват изпълнения във филми на Дейвид Линч, Питър Уиър, Дейвид О`Ръсел, Робърт Земекис, Тейлър Хакфорд и др. 

Освен в киното Роселини има и успешна телевизионна кариера. 

Изабела Роселини е дъщеря на италианския режисьор Роберто Роселини и на шведската актриса Ингрид Бергман. 

Европейската филмова академия е основана в Берлин през 1989 г. с цел промотиране на европейското кино. 

Второто издание на 8(ocho) Latín Fest ще се състои на 28 септември на софийската улица „Триадица“, която ще бъде затворена за коли. Програмата е подходяща за всякакви възрастови групи, уточняват организаторите.

По думите им събитието набляга над представянето на авторска музика с висока художествена стойност, изпълнена от професионални музиканти. Програмата включва работилници, танцови класове, музика на живо, занимания за деца. Участие ще вземат групите Free4All , Banda del Padre, DJ Bululú, Calandria и Tropical B.

Целта е да се популяризира културата на Латинска Америка в България чрез музика, танци, типична храна, пресъздавайки карнавалната атмосфера на топлите страни. Ще има уъркшоп перкусии с Buny, Piero and Dizzy и аfro-latin уъркшоп с Maria Cossa, зумба с Ramó

Гости на събитието бяха почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, съветникът по културната дейност към почетното консулство Димитър Стойнов, заместник-областният управител на Ямбол Орхан Юсеинов, заместник-кметът на община Ямбол Енчо Керязов, ръководители на културни институти в града и много граждани.

Публиката имаше възможност да се потопи в личните истории на неколцина ямболци от началото на миналия век, свързали живота си с Италия. Съдбата на Зора, наричана „момичето с виолетовите очи”, разказа от първо лице нейната внучка Виктория Терекиев.

Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.

Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.

„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.

По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска

Тазгодишното 48-мо издание на Международния фестивал "Дни на камерната музика Габрово" няма да бъде разточително като брой концерти и участници, но ще е наситено с изключително разнообразни предложения и изненади за публиката, каза диригентът на Габровския камерен оркестър маестро Иван Стоянов дни преди официалното откриване на музикалния форум, съобщават от Община Габрово. 

В програмата, която започва на 15 септември, са включени три оркестрови концерти, гостуващ хор от Пловдив, а освен „Софийски солисти“ в Габрово отново ще се изяви Български камерен оркестър от Добрич. Акцентът на фестивала е върху по-големите формации, а малките са представени само от струнен квартет „Фрош“ и традиционния детски концерт, в който участват изявени деца на габровските музикални педагози.

От общинската администрация казват, че любопитен момент е възрастовия

Четири безплатни събития в четири последователни дни организира Младежкият център в Монтана по повод Международния ден на младежта - 12 август, съобщиха от центъра.

Късно снощи на централния площад „Жеравица“ в Монтана имаше концерт на младежки групи и изпълнители от северозападна България и огнено шоу. Днес в новопостроената сграда на Младежкия център в Монтана има лекция за безопасно шофиране и отговорно поведение на пътя и симулация на катастрофа с челен удар с участието на „Сейфи драйвинг академи“ ЕООД. Утре ще бъде обявен победителят от конкурса за изработване на лого на Младежкия център, а на 14 август ще има ден на отворени врати в центъра и посещение на ученици от Средно училище „Отец Паисий“ от село Медковец.

Младежкият център в Монтана беше открит през пролетта на тази година. Той се разполага в новопостроена сгра

Античният съд от бронзовата епоха, счупен от четиригодишно дете в Израел, е поправен и отново е изложен в музея в Хайфа, съобщи АП. 

През миналия месец семейство от северната част на страната е посетило музея. Най-малкият им син е счупил вазата в изложбената зала. 

Алекс Гелер, бащата на детето, каза, че синът му, най-малкият от трите деца в семейството, е извънредно любопитен. 

Вазата се намира в изложбената зала в музея в Хайфа от 35 години без защитно стъкло според желанието на основателя на музея.

Експерти са използвали 3Д технология, видео с висока резолюция и специално лепило, за да реконструират съда. По-малко от две седмици, след като е бил счупен, съдът е изложен отново в музея. Лепенето е оставило малки пукнатини и има няколко липсващи парчета, но въпреки това вазата е все така впечатляваща. 

Единствената разлика с

Derida Dance Center обявява отворена покана за артистични резиденции към български хореографи, танцови екипи и компании, които работят на свободна практика, съобщават от културната институция.

Целта ни е да подкрепим български професионални артисти и организации в областта на съвременния танц, като им предоставим условия за създаване на ново представление.

На всеки от селектираните три екипа ще бъде предоставена финансова подкрепа в размер на 2000 лв., възможност за артистични консултации, безплатен достъп и техническа подкрепа от сцена „Дерида“ за репетиции и премиера.

Критериите, по които ще бъдат селектирани трите екипа, са идея – актуалност и оригиналност, заложени похвати за реализация на творческото намерение и потенциал на творческия екип. 

Предложения се приемат до 17 септември.

За класическия музикант от Милано и ръководител на майсторски класове по пиано това бе първото идване в Ямбол. Дошла специално за събитието в родния град на предците си, Терекиев не скри емоциите си и при споделянето на лични спомени, и при изпълненията на роял на произведения на Панчо Владигеров.

За драматичния тенор Георги Господинов, който подобно на писателя също е родом от Ямбол, разказа оперният певец Георги Динев.

„Георги Господинов притежава могъщ гласов апарат, най-могъщия измежду нашите певци и феноменален дори и за един всеобщ мащаб… Ненапразно пресата, която го познава, го наричан „най-големия тенор на Балканите” – думите са на изкуствоведа Кирил Кръстев, написани за неговия съгражданин през лятото на 1929 г.

На българо-италианската вечер в „Синия салон” на читалище „Съгласие” в Ямбол прозвуча арията на Канио от „Палячи”, станала „визитна картичка” на тенора Господинов от началото на миналия век. Сега тя бе пресъздадена от Георги Динев, солист на Старозагорската опера и един от тримата съвременни ямболски тенори.

За житейските предизвикателства пред трима художници, свързани с Ямбол и Италия, разказа уредникът в Художествена галерия „Жорж Папазов” Петър Тепсизов. Произведения на Димитър Ангелов, Димитър и Петър Димчеви бяха представени от фонда на галерията в залата на читалището.

Сред персонажите в „Ямболски истории: италиански щрихи” бе и оперната певица Христина Момчилова, родена в Ямбол през 1899 година, завършила Националната консерватория в Будапеща и продължила професионалното си образование в Неапол при известния тенор и педагог Фернандо ди Лучия.

Всички тези истории, непознати дори за по-голяма част от ямболската общественост, бяха онагледени във фотодокументална изложба, представена от директора на Държавен архив – Ямбол Светлана Бъчварова.

Събитието бе реализирано по инициатива на Регионалния исторически музей в Ямбол, съвместно с Архива, Художествената галерия „Жорж Папазов” и с подкрепата на Драматичен театър „Невена Коканова“, Народно читалище „Съгласие - 1862” и Областна администрация - Ямбол.

Специални благодарности за проявата изказа почетният консул на Република Италия във Варна Антонио Таркуинио, а пианистът Виктория Терекиев изрази убеждението си, че именно подобни културни събития са ключът за разширяване на българо-италианските отношения.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.